چه کسی جریمه ماشین اجاره ای را پرداخت می کند؟

برای هر تخلفی از قانون راهداری، چه تخطی از سرعت مجاز و چه تخطی از محدوده تردد ممنوع، بدیهی است که جریمه هایی در نظر گرفته شده است که برخی از آنها بسیار سنگین هستند. در صورت جریمه شدن در حین رانندگی ماشین کرایه ای، چه کسی مسئول پرداخت آن است ؟ جریمه باید توسط متخلف یعنی راننده پرداخت شود. این بدان معناست که شرکت های اجاره خودرو هیچ تعهدی در قبال پرداخت جریمه های اخذ شده از مشتریان خود ندارند.

همچنین در صورت ارتکاب جرایم سنگین مانند رانندگی در حالت مستی، راننده علاوه بر جریمه، با کاهش امتیاز گواهینامه یا حتی در مواقع بسیار جدی، انصراف از آن نیز محکوم می شود. با این حال، آنچه مهم است بدانید این است که در هر صورت، شرکت کرایه خودرو هرگز مسئول تخلفات راننده نیست و بنابراین هرگونه جریمه الزاماً باید توسط اجاره‌کننده پرداخت شود.

اگر با ماشین کرایه ای جریمه شوم چه اتفاقی می افتد؟

اجاره ماشین راحت ترین و کاربردی ترین راه حل در مناسبت های مختلف و متعدد است: زمانی که خارج از خانه سفر می کنید و نمی خواهید ماشین خود را بیاورید. زمانی که وسیله نقلیه برای تعمیر در مکانیک یا بدنه فروشی است یا حتی زمانی که چند روزی سر کار نیستید و برای رفت و آمد راحت به ماشین نیاز دارید. پس از ارتکاب یک تخلف راهنمایی و رانندگی ممکن است تعجب کنید که اگر با یک ماشین اجاره ای جریمه شوید چه اتفاقی می افتد . اول، همانطور که در بالا ذکر شد، مسئولیت همیشه بر عهده راننده است و هرگز با شرکت اجاره خودرو.

متخلف پس از وصول جریمه، دو ماه فرصت دارد تا جریمه را پرداخت کند، مدتی که از روز دریافت اخطار جریمه شروع می‌شود، یا در صورت شک یا یقین به دادگستری صلح شکایت کند. شما مسئول جریمه نیستید در صورتی که جریمه به دست شرکت کرایه خودرو برسد، این شرکت ۶۰ روز فرصت دارد تا اطلاعات راننده را به سازمان اطلاع‌رسانی ارسال کند که به نوبه خود سه ماه دیگر فرصت دارد تا این اخطار را به متخلف ارسال کند و او باید جریمه را تا مدت ۳۰ روزه پرداخت کند.

در صورت ارتکاب تخلف و احراز تخلف در محل توسط پلیس راهنمایی و رانندگی یا کارابینری، بدیهی است که جریمه مستقیماً برای راننده صادر می شود که باید مستقلاً جریمه را در زمان های مقرر در مقررات پرداخت کند. این نوع جریمه امکان ارائه هیچ گونه درخواست تجدیدنظری را فراهم نمی کند زیرا فرد در زمان تخلف دستگیر شده است.

نحوه پرداخت جریمه اخذ شده با خودروی اجاره ای

جریمه اجاره خودرو

دانستن نحوه پرداخت جریمه با خودروی کرایه ای برای جلوگیری از عواقب منفی مانند افزایش هزینه جریمه یا حتی تعلیق گواهینامه رانندگی بسیار مهم است. ابتدا باید فرستنده جریمه و کد تخلف را تأیید کنید. معمولا جریمه به شرکت کرایه خودرو ارسال می شود که پس از آن جریمه را از شما دریافت می کند. پس از دریافت اخطار جریمه، می توانید جریمه را به چند روش پرداخت کنید:

  • آنلاین: بسیاری از برنامه های معتبر هستند مثل(قبضینو) که می توانید بصورت آنلاین پرداخت کنید. برای تکمیل تراکنش، از داشتن کد تخلف و شماره شناسایی گزارش اطمینان حاصل کنید.
  • در بانک: با ارائه فیش پرداختی که همراه با ابلاغ جریمه ارائه می شود، می توانید جریمه را در هر بانک مجاز پرداخت کنید.
  • در دفاتر پست: با ارائه فیش پرداختی که همراه با ابلاغ جریمه ارائه می شود، می توانید جریمه را در هر پستی پرداخت کنید.

مطمئن شوید که جریمه را به موقع پرداخت کرده اید تا از جریمه های اضافی جلوگیری کنید . اگر نگرانی یا مشکلی دارید، لطفاً برای کمک با کرایه‌کننده خودرو یا مقامات محلی خود تماس بگیرید.

جریمه هایی که با خودروهای کرایه ای در خارج از کشور گرفته می شود

اگر ماشینی را برای رفتن به خارج از کشور کرایه کرده اید و جریمه دریافت کرده اید ، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه برای پرداخت جریمه اقدام کنید و از عواقب منفی جلوگیری کنید. ابتدا باید بدانید که قوانین و رویه های جریمه از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. با این حال، حتی در این مورد، اجاره‌دهنده خودرو اطلاعیه جریمه را دریافت می‌کند. اگر با خودروی کرایه‌ای خود در خارج از کشور جریمه دریافت کرده‌اید ، کارهایی که باید انجام دهید این است:

  • با کرایه‌کننده خودرو تماس بگیرید – اجاره‌کننده خودرو ممکن است اطلاعاتی درباره نحوه پرداخت جریمه به شما ارائه دهد. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد اطلاعات بیشتری مانند گواهینامه رانندگی یا پاسپورت خود ارائه دهید.
  • گزینه های پرداخت خود را بررسی کنید: گزینه های پرداخت از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. در برخی موارد، ممکن است پرداخت جریمه به صورت آنلاین از طریق وب سایت مقامات محلی مربوطه امکان پذیر باشد. در موارد دیگر، ممکن است لازم باشد برای پرداخت جریمه به یک اداره پست یا بانک محلی مراجعه کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که جریمه را به موقع پرداخت کرده اید – در غیر این صورت، ممکن است با جریمه های اضافی روبرو شوید یا حتی گواهینامه رانندگی خود را به حالت تعلیق درآورید.

در نهایت، اگر ماشینی را مستقیماً در خارج از کشور کرایه می‌کنید، به شما توصیه می‌کنیم قوانین و رویه‌های جریمه را در کشوری که آن را اجاره کرده‌اید بررسی کنید . به این ترتیب در صورت جریمه شدن در سفر به خارج از کشور آمادگی خواهید داشت

×

پشتیبانی اجاره خودرو آلفا

× سوالی دارید؟