21 مورد از جاهای دیدنی کرج

کرج مرکز استان البرز ایران است. این شهر با میزبانی حدود ۱.۹۷ میلیون نفر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، چهارمین شهر بزرگ ایران پس از تهران ، مشهد و اصفهان است . قدیمی ترین نوشته های کرج به قرن ۳۰ قبل از میلاد برمی گردد. این شهر در دوران حکومت سلسله صفویه و قاجاریه توسعه یافت و بناهای تاریخی و یادبودهای مربوط به آن دوران را در خود جای داده است. تا نیمه دوم قرن بیستم، عمدتاً به عنوان یک استراحتگاه تابستانی شناخته می شد. امروزه این شهر یک شهر صنعتی بزرگ است که کارخانه‌های تولید شکر، منسوجات، سیم و الکل دارد. در ادامه این مطلب “۲۱ مورد از جاهای دیدنی کرج” به مکان ها و جاهای دیدنی کرج اشاره خواهیم کرد. همراه ما باشید.

برای گشت و گذار در شهر بزرگ کرج بهتر است که حتما ماشین داشته باشید… شما می توانید از طریق دکلمه زیر به ماشین های اجاره ای کرج دسترسی پیدا کنید.

اجاره خودرو در کرج

براغان - کرج

براقان روستایی کوچک در نزدیکی کرج با طبیعتی جذاب است. اطراف آن را جنگلی با درختان زیادی احاطه کرده است که رنگ های متفاوتی از سبز، زرد، نارنجی و قرمز دارند. این روستا که قدمتی بسیار طولانی دارد، به خوبی حفظ شده است.

در براغان می توانید از مسجدی با قدمت ۷۰۰ ساله، حسینیه اعظم، پل دوران صفویه و چندین چیز دیگر دیدن کنید. برغان زادگاه برخی از چهره‌های برجسته تاریخ معاصر ایران از جمله شهید ثالث و فاطمه براقانی، بنیان‌گذار آیین بایانی است. برای رفتن به براغان می توانید با پرداخت ۱۵۰۰۰۰ ریال از منطقه باغستان کرج تاکسی بگیرید. مسیر دیگر روستای کردان است.

آدرس: استان البرز، کرج، بعد از گوهردشت

کاخ سلیمانیه - کرج

این کاخ (که در حال حاضر بخشی از دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران است )، پس از ورود به دانشگاه، می‌توانید از موزه جانورشناسی و مدرسه مظفری فلاحت دیدن کنید. ورود به دانش آموزان در روزهای کاری محدود است، اما اگر از دانش آموزان بخواهید شما را با خود به داخل می برند،

آدرس کاخ سلیمانیه: کرج، بلوار امام‌زاده حسن، خیابان شهید کیان‌پور

غار یخ مراد - کرج

این غار در جاده تهران – چالوس در منطقه گچسر (آزادبار) قرار دارد. از این حوالی تا غار مراد یک ساعت پیاده روی است. دمای پایین غار به حدی است که حتی تا ماه‌های اردیبهشت/ژوئن نیز می‌توان یخ‌ها را در این غار مشاهده کرد.

آدرس غار یخ مراد: استان البرز، جاده چالوس، منطقه گچسر، نرسیده به خروجی دیزین، روستای کهنه ده

 
چشمه گله گیله - کرج

این چشمه در روستای شهرستانک در جاده کرج – چالوس و در فاصله ۱۰۰ کیلومتری تهران قرار دارد . کاخ ناصری نیز نزدیک این چشمه است که محل استراحت کوهنوردان محسوب می شود. این چشمه به دلیل آب زیاد از ارزش تفریحی مناسبی برخوردار است.

آدرس: استان البرز، شهرستان کرج، جاده کرج-چالوس، روستای شهرستانک

آبشار خور - کرج

خور آبشاری به ارتفاع ۵۰ متر در شمال کرج ، ابتدای جاده چالوس است. باغ های روستای خور ، پیست اسکی و آبشار جاذبه های گردشگری این منطقه در استان البرز را تشکیل می دهند. این منطقه نیز مانند سایر مناطق اطراف جاده چالوس دارای باغ های فراوان است و شکوفه دادن غنچه ها و گل ها در فصل بهار بر زیبایی منطقه می افزاید.

روستای خور در استان البرز و در نزدیکی سد امیرکبیر یا کرج قرار دارد. پیست اسکی خور که در کنار روستا قرار دارد در زمستان ها میزبان اسکی بازان و به ویژه تیوپ سواران است.

آبشار آدران - کرج

آبشار خم آدران در جاده کرج – چالوس در موقعیت جغرافیایی E510454 N355553 در استان البرز قرار دارد.

آبشار هفت چشمه (به معنی آبشار هفت چشمه) در ۱۷ کیلومتری جاده کرج – چالوس و نزدیک به روستای آرنگه است . این منطقه از جاذبه های گردشگری محسوب می شود. هم آبشارها و هم کل منطقه مکانی بسیار دلپذیر و جالب برای گردشگری است.

آدرس:استان البرز، کیلومتر ۱۷ جاده‌ی کرج-چالوس، در نزدیکی روستای ارنگه

کاخ شهرستانک - کرج

قدمت این کاخ به دوران قاجار می رسد و در کرج، جاده چالوس واقع شده است.

باغ سیب - کرج

باغی بزرگ در مهرشهر. در بهار و تابستان مناظر خیره کننده ای ایجاد می کند. ۴۰۰ هکتار وسعت و در نزدیکی کاخ شمس قرار دارد.

آدرس: استان البرز، ۱۰ کیلومتری گوهردشت، روستای آتشگاه

امامزاده حسن - کرج

امامزاده حسن مسجد و آرامگاه یکی از امامزاده های شیعه است.

آدرس: استان البرز، کرج، اصفهانیها، کرج ـ میدان قدس ـ بلوار امامزاده حسن، بلوار امامزاده حسن

پارک جنگلی وردآورد - کرج

این پارک با مساحتی بالغ بر ۱۰۲۰ هکتار در محدوده رشته کوه های وردآورد در حد فاصل آزادراه کرج و پایگاه نظامی (سپه) قرار دارد.

آدرس: تهران، حد فاصل بزرگراه کرج و پادگان سپاه، روبه‌روی ایستگاه تقلیل فشار گاز

رودخانه عزیز - کرج

این رودخانه یکی از اشباع‌ترین رودهای استان تهران است که از رشته‌کوه‌های البرز و نقطه آبی کوه خرسنگ سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه حدود ۲۲۰ کیلومتر است. در طول و سد امیرکبیر در مسیر آن احداث شده است. محیط اطراف سدها و سواحل رودخانه ها از مکان های زیبایی محسوب می شوند که ارزش بازدید دارند.

آبشارهای - کرج

دیگر آبشارهای استان به شرح زیر است: آبشار اوسون دربند، آبشار پاسنگ در مسیر پناهگاه شیر پالا، آبشار سوتک در شمال غربی دربند، آبشار شکر آب در میگون، فصلی پیچ آدران آبشارهای زیادی در منطقه وجود دارد که از جمله آنها می توان به سنگان اشاره کرد. آبشار در مسیر امامزاده داوود ، آبشار منظریه در منطقه شمیرانات و آبشار یخ کوه در دماوند .

جاده چالوس - کرج

جاده چالوس با نام رسمی «جاده ۵۹» یکی از مهم‌ترین جاده‌های تهران و کرج است که از استان البرز شروع و به شهرستان چالوس در استان مازندران می‌رود. برخی این جاده را یکی از زیباترین جاده های جهان می دانند. جاده چالوس – کرج منظره ای بی نظیر و چشم انداز دیدنی را به نمایش می گذارد. یکی از محبوب ترین جاده های منتهی به شمال ایران است. به همین دلیل است که گاهی اوقات در تعطیلات جاده مملو از مسافران می شود.

پیست اسکی - کرج

پیست اسکی دیزین در حدود ۷۰ کیلومتری پایتخت تهران و در رشته کوه البرز قرار دارد. در نزدیکی دو پیست اسکی اصلی ایران یعنی شمشک و دربندسر قرار دارد. برای اسکی و اسنوبورد، ۱۸ کیلومتر پیست در دسترس است. ۱۸ آسانسور میهمانان را جابجا می کند.

دیزین اولین پیست اسکی و ورزش های زمستانی در ایران است که به دلیل توانایی در اداره مسابقات رسمی و بین المللی به طور رسمی از سوی فدراسیون بین المللی اسکی به رسمیت شناخته شده است.

آدرس: استان البرز، ۷۴ کیلومتری کرج، دهکده توریستی دیزین، پیست بین‌المللی دیزین

 

آتشگاه - کرج

تشگاه روستایی است که در اعماق رشته کوه البرز در شمال کرج قرار دارد . در جاده ای بسیار زیبا به ۲۰ کیلومتر رانندگی نیاز دارد. این روستا بسیار قدیمی است و بناهای باستانی زیادی دارد. یکی از جالب ترین چیزها خود آتشگاه است. به معنی آتشکده زرتشتیان است. متعلق به دوران پیش از اسلام و احتمالاً در زمان امپراتوری ساسانی است.

آدرس: استان البرز، ۱۰ کیلومتری گوهردشت، روستای آتشگاه

درخت ارس - کرج

درختی ۲۵۰۰ ساله واقع در شهرستانک، روستای زیبای کرج . ۱۷ متر ارتفاع دارد.

آدرس: استان البرز، جاده کرج، ۶۰ کیلومتری جاده چالوس، منطقه آسارا، نرسیده به گچسر، روستای شهرستانک

رودخانه طالقان رود - کرج

این رودخانه از کوه‌های کندوان و کهار بزرگ سرچشمه می‌گیرد و از آنجا به رودخانه سفید رود می‌پیوندد. این رودخانه ۱۸۰ کیلومتر طول دارد که کرانه های بالایی آن مناطق دیدنی و تفریحی را فراهم می کند.

آدرس: آزادراه کرج قزوین » طی مسافتی ۵۰ کیلومتری » جاده اختصاصی طالقان » عبور از منطقه زیاران، منطقه زیدشت، فشندک، باریکان و قسمت های انتهایی دریاچه طالقان، به رودخانه طالقان می رسید

دره واریان - کرج

این دره ها در نزدیکی کرج قرار دارند . پس از ساخت سد امیرکبیر، تنها راه دسترسی به روستای واریان ، قایق رانی از دریاچه سد است. هتل واریان زمینه را برای قایق رانی و اسکی روی آب فراهم می کند. این منطقه در تابستان دارای آب و هوای معتدل و معتدل با زمستان های بسیار سرد است. آرنگه به ​​خاطر باغ ها و باغ های سیب شهرت دارد.

آدرس: مسیر شمال غربی جاده چالوس، بخش آسارا، دهستان آدران

دریاچه سد امیر کبیر - کرج

این دریاچه بیش از ۴۰۰۰ هکتار وسعت دارد و در تنگه واریان در فاصله ۲۳ کیلومتری جاده کرج – چالوس قرار دارد. در فصل تابستان هوای مطبوع و خنک در اینجا تجربه می شود.

این دریاچه یک منطقه عالی برای ورزش هایی مانند قایق رانی، ماهیگیری، اسکی روی آب، شنا و گلایدینگ است.

آدرس: استان البرز، شهرستان کرج، کیلومتر ۲۵ جاده کرج-چالوس، دریاچه سد امیرکبیر کرج

منطقه سخره نوردی پل خواب - کرج

پل خواب روستایی از توابع بخش آسارا در شهرستان کرج در استان البرز است.

این روستا در دهستان آدران قرار دارد. منطقه صخره نوردی پل خواب در ۳۵ کیلومتری کرج قرار دارد. دیوار پل خواب به دلیل ارتفاع قابل توجه مکانی مناسب برای صخره نوردی است.

آدرس:استان البرز، ۷۰ کیلومتری تهران و ۳۵ کیلومتری کرج، روستای پل خواب
 
 
کاخ مروارید - کرج

خاک مروارید (کاخ مروارید) نام بنایی از سلسله پهلوی است که در مهرشیر منطقه ۱۲ شهرداری کرج واقع شده است . این ساختمان توسط وسلی پیترز و بنیاد فرانک لوید رایت به مبلغ یک میلیون دلار طراحی و ساخته شده است. این کاخ اکنون در وضعیت بدی قرار دارد.

این دهستان تا قبل از دهه ۶۰ شامل روستاهایی از جمله حسین آباد بود. شمس پهلوی، خواهر پادشاه سابق ایران، این منطقه را برای زندگی انتخاب کرد که مبتلا به آسم بود و قلعه مروارید، خانه مسکونی او توسط بنیاد فرانک لوید رایت ساخته شد.

این اثر در سال ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۷۰۶۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس: استان البرز، کرج، مهرشهر، انتهای بلوار ارم

×

پشتیبانی اجاره خودرو آلفا

× سوالی دارید؟