تاریخچه اجاره ماشین در جهان

صد سال پیش، تقریباً به طور همزمان در اروپا و ایالات متحده، این ایده ظاهر شد که ماشین خود را برای استفاده موقت در اختیار همه قرار دهید. چندین مدعی برای عنوان پیشگام این تجارت وجود دارد که به لطف آنها امروزه در ایران و همچنین در سراسر جهان، همه می توانند وسیله نقلیه مناسب را برای اهداف خود اجاره کنند. کارشناسان معتقدند یکی از عوامل اصلی توسعه خدمات، تقاضای بالای خودرو است که حتی تولید انبوه نیز نتوانست آن را برآورده کند.

ما در این مطلب”تاریخچه اجاره ماشین در جهان” قصد داریم برایتان راجب تاریخچه اجاره خودرو صحبت کنیم… اصلا اجاره خودرو از کجا نشات گرفت؟ همراه ما باشید تا از راجب تاریخ اجاره ماشین صحبت کنیم.

جو سندرز – اولین اجاره ماشین در تاریخ

نام مکانیک کارآفرین جو سندرز و اولین خودروی کرایه ای فورد مدل T بود. به دلیل قیمت پایین ۱۰ سنت در هر مایل (حدود ۱.۶ کیلومتر) که با میانگین حقوق حدود ۵۰ دلار، افراد بسیار کمی وجود داشتند. که می خواستند از این سرویس استفاده کنند که پس از شش ماه پارکینگ خودرو شامل ۱۸ فورد بود (قیمت هر کدام در سال ۱۹۱۷ ۳۵۰ دلار بود). این کارآفرین اولین شرکت اجاره خودرو به نام Sanders System را تأسیس کرد. و در ابتدا فقط در ایالت نبراسکا کار می کرد. با این حال، به دلیل تقاضای روزافزون، به زودی شعبه های کوچک این شرکت در ۲۰ ایالت (۵۶ شهر) آمریکا افتتاح شد.

تجارت آنقدر سریع رشد کرد که سندرز توانست در سراسر آمریکا شعبه باز کند و میلیاردها دلار درآمد کسب کند، اما رکود بزرگ ۱۹۲۹-۱۹۳۳ رخ داد. این شرکت امیدوار کننده از سقوط تقاضا جان سالم به در نبرد و ورشکست شد.

جیکوبز، هرتز و مارتین سیکست

اصلی ترین رقیب آمریکایی و پیرو سندرز یک تاجر جوان شیکاگو به نام والتر جاکوبز بود. در سال ۱۹۱۸، او فورد ۱۲ اتومبیل کرایه ای خود را افتتاح کرد که بر عیب یابی و بازرسی گاراژهایی که در اختیار داشت تمرکز داشت. این تاجر تنها ۵ سال طول کشید تا در سن ۲۲ سالگی یک میلیون دلار به دست آورد.

در اوج موفقیت در سال ۱۹۲۳، جیکوبز تجارت پر رونق را به جان هرتز، صاحب شرکت کشتیرانی فروخت. بعداً هرتز چندین مالک را تغییر داد، اما تا سال ۱۹۶۸ والتر جاکوبز رئیس دائم شرکت بود. این او بود که پیشنهاد داد دفاتر اجاره ای را در ایستگاه های قطار و فرودگاه ها قرار داد و بعداً پرداخت خدمات با کارت های بانکی را معرفی کرد. تا حد زیادی به لطف جیکوبز، شرکت هرتز در میان بازیگران اصلی این بخش بازار باقی می ماند.

جالب اینجاست که اولین شرکت اروپایی Sixt بود که در سال ۱۹۱۲ توسط مارتین سیکست مونیخ افتتاح شد. در ابتدا، آنها منحصراً اتومبیل های آلمانی را اجاره می کردند، اما اکنون این شبکه ۱۰۵ کشور را با ۴۵۰۰ نقطه اجاره و ناوگان غول پیکر بیش از ۲۲۰۰۰۰ اتومبیل تحت پوشش قرار می دهد.

رونق اجاره خودرو

پس از پایان جنگ جهانی دوم، رشد سریع اقتصادی و رشد گردشگری آغاز شد که با پیشرفت در سفرهای هوایی توجیه شد. مردم عطش تجربیات و اکتشافات جدید را در برگرفتند و این بدان معناست که تقاضا برای خدمات شرکت های کرایه خودرو دوباره افزایش یافته است.

در “پس از جنگ” چندین شرکت در این موج ظاهر شدند. بزرگترین و هنوز فعال از آنها Avis آمریکایی بود که توسط خلبان نظامی بازنشسته وارن آویس در سال ۱۹۴۶ تاسیس شد. او کسب و کار خود را در یک فرودگاه کوچک در شهر استانی Ypsilanti (میشیگان) آغاز کرد و تنها سه ماشین در اختیار داشت. با این حال، پس از ۷ سال، این شرکت به دومین شرکت بزرگ در ایالات متحده تبدیل شد و دفاتر آن در تمام شهرهای بزرگ بود. این شرکت تنها سه سال طول کشید تا شعبه های خود را در هر دو قاره آمریکا و اروپا افتتاح کند و اکنون در ۱۶۵ کشور (بیش از ۵۷۰۰ نقطه اجاره) نمایندگی دارد.

تقریباً در همان زمان کار خود را شروع کردند:

  • اینترپرایز – ۱۹۵۷;
  • ملی – ۱۹۴۷;
  • Europcar – ۱۹۴۹;
  • آلامو – ۱۹۷۴;
  • Thrifti – ۱۹۵۸.

اجاره ماشین داخلی

نیکیتا خروشچف نویسنده پروژه ای در مقیاس بزرگ برای معرفی دفاتر اجاره ای در نظر گرفته می شود. او بود که در اواسط سال ۱۹۵۶ پیشنهاد افتتاح اولین نقاط اجاره خودرو در اتحاد جماهیر شوروی را به منظور از بین بردن کمبود وسایل نقلیه در بازار خدمات داد. در اولین نقطه اجاره (مسکو، ۱۹۵۶) ۸۰ اتومبیل وجود داشت، تا سال ۱۹۶۲ چنین دفاتری در ۴۰ شهر کشور ظاهر شد. اساساً آنها به ولگا، ویکتوری و مسکوویت مجهز شده بودند. شهروندان می توانند برای مدت ۱ ساعت تا ۱ ماه خودرو اجاره کنند. متأسفانه پس از استعفای خروشچف در سال ۱۹۶۴ بسته شدند.

قبل از تغییر ساختار اجاره اتومبیل در کیف یا سایر شهرها یک رویا باقی ماند ، اما در دهه ۹۰ جایگاه خالی توسط بازیکنان بزرگ خارجی اشغال شد و کمی بعد شرکت های ایرانی ظاهر شدند. برای مدت طولانی، فقط افراد بسیار ثروتمند می توانستند از خدمات اجاره استفاده کنند، اما اکنون برای هر ایرانی مقرون به صرفه است که مثلاً در شرکت ماشین بگیرد.

حالا چی؟

امروزه بیش از نیمی از بازار اجاره خودرو ایران در اختیار سه شرکت بزرگ خارجی است که سهم اصلی (۲۶ درصد) متعلق به Sixt است. بقیه صندلی ها بین شرکت های محلی توزیع شده است که هنوز نمی توانند ناوگان بزرگ و چنین سطح بالایی از خدمات را به رخ بکشند.

با این حال، کارشناسان می گویند که روند اصلی علاقه مشتریان به توزیع کنندگان ملی است که با سطح بالای خدمات، تبلیغات متعدد و قیمت پایین تر برای خودروها همراه است (به طور متوسط ​​هزینه خودروهای کلاس های مشابه از شرکت های داخلی ۲۰ است. -۳۰٪ کمتر). علاوه بر این، کرایه‌های خودروهای محلی، نرخ‌های آخر هفته و تخفیف‌های فصلی را ارائه می‌دهند که اجاره خودرو را بسیار مقرون به صرفه می‌کند. بنابراین، جای تعجب نیست که طبق آمار، حدود ۷۰ درصد از مشتریان شهروندان ایران هستند.

اغلب، شرکت های ما انتخاب زیادی از مدل ها، حتی با ناوگان نسبتاً کوچک وسایل نقلیه دارند، زیرا از ۷۰ تا ۹۰ درصد خودروها در شرکت های بین المللی قبلاً توسط گردشگران خارجی رزرو شده است. خودروهای اقتصادی و کلاس متوسط، SUV (برای سفرهای زمستانی) از محبوبیت خاصی برخوردار هستند.

شما میتوانید برای مشاهده ماشین های اجاره ای شرکت آلفا تیم روی دکمه زیر کلیک کنید.

اجاره خودرو

×

پشتیبانی اجاره خودرو آلفا

× سوالی دارید؟