تاریخچه خودرو تویوتا پریوس

برخی از وسایل نقلیه دارای جایگاه برجسته ای در صنعت خودرو هستند. آنها نه تنها معیاری برای برند تعیین می کنند، بلکه نگاهی اجمالی به آینده نیز می دهند. تویوتا، برند خودروسازی ژاپنی، ارزشی معتبر در صنعت خودرو دارد. تویوتا پریوس در میان پرهای زیادی که در کلاه این برند وجود دارد، نمونه درخشانی از طلای چشمگیر این برند است. این خودرو این امتیاز را دارد که اولین خودروی هیبریدی تولید انبوه باشد. بیایید سفری به خط حافظه داشته باشیم و همه چیز را در مورد تاریخچه تویوتا پریوس بیاموزیم و ببینیم که این مدل نمادین در طول سال ها چگونه تکامل یافته است.

شما می توانید با کلیک روی دکمه زیر ماشین اجاره ای تویوتا پریوس را مشاهده کنید.

اجاره تویوتا پریوس

تویوتا پریوس – اولین خودروی هیبریدی تولید انبوه

تویوتا در طول تاریخ بیش از ۸۵ ساله خود، انبوهی از وسایل نقلیه با کیفیت بالا تولید کرده است. تمرکز این برند بر تکامل با گذشت زمان نیز شاهد معرفی برخی از وسایل نقلیه شاخص بوده است که پریوس یکی از آنهاست. در طول دهه ۱۹۹۰، افزایش قیمت بنزین و آگاهی زیست محیطی باعث افزایش تقاضا برای خودروهای الکتریکی و هیبریدی شد .

اگرچه تویوتا پریوس در سال ۱۹۹۷ عرضه شد، اما ایده این وسیله نقلیه قرن ۲۱ خیلی زودتر فاش شد. تویوتا پریوس به عنوان یک خودروی مفهومی در نمایشگاه خودروی توکیو در سال ۱۹۹۵ معرفی شد. ایده این بود که یک وسیله نقلیه پیشرفته برای افزایش مصرف سوخت معرفی شود.

در سال ۱۹۹۷، زمانی که تویوتا پریوس وارد بازار شد، این مفهوم زنده شد. وسیله نقلیه قرن بیست و یکم به موفقیت بی سابقه ای دست یافت و راه را برای آینده احتمالی حمل و نقل هموار کرد. از آن زمان تاکنون صدها مدل هیبریدی توسط برندهای مختلف عرضه شده است، اما تویوتا پریوس جایگاه خود را به عنوان اولین خودروی هیبریدی تولید انبوه حفظ کرده است. بسیاری از نسل‌های تویوتا پریوس نشان می‌دهند که این خودروی نمادین در طول سال‌ها چگونه پیشرفت کرده است.

تاریخچه تویوتا پریوس

خودروهای هیبریدی، مانند خودروهای برقی ، به دلیل بهره وری سوخت و ویژگی های سازگار با محیط زیست، گزینه ای ارجح برای بسیاری باقی می مانند. بیایید تاریخچه تویوتا پریوس را مرور کنیم و تغییراتی را که این مدل نمادین در طول سال ها پشت سر گذاشته است، ببینیم.

نسل اول – ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۳

نسل اول تویوتا پریوس از نظر زیبایی شناختی دقیقاً خوشایندترین نسل نبود، اما از نظر فناوری، تاریخ ساز بود. نسل اول یک سدان سنتی و سه جعبه بود. در کنار چراغ های منحنی و مثلثی شکل، چند دریچه هوا روی ستون D وجود داشت تا باتری ها را خنک نگه دارد.

از آنجایی که پریوس یک وسیله نقلیه سنتی نبود، فضای داخلی نیز همین داستان را بیان می کرد. برای گیربکس از یک چوب بزرگ در کنار فرمان استفاده شده است. دسته ابزار تمام دیجیتال در مرکز داشبورد عریض قرار گرفته بود در حالی که پشته وسط صفحه نمایش ناوبری را در خود جای داده بود.

برای مدل هیبریدی، یک موتور ۱.۵ لیتری بنزینی به موازات یک موتور الکتریکی نصب شده بود. این موتور قادر به تولید ۷۲ اسب بخار قدرت و ۱۱۵ نیوتن متر گشتاور بود.

نسل دوم – ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹

تاریخچه تویوتا پریوس در سال ۲۰۰۳ – ۶ سال پس از معرفی نسل اول – شاهد یک ارتقاء اساسی بود. خودروی هیبریدی دوباره طراحی شد زیرا بالاترین نقطه اکنون بالای سر راننده قرار داشت. این وسیله نقلیه از آن نقطه از دو طرف شیب داشت و یک شبح مثلثی نامگذاری شد.

طراحی جدید ظاهری پیشرفته ارائه می‌کند در حالی که سیستم هیبریدی تویوتا II (THS) راندمان سوخت را افزایش می‌دهد. THS ارتقاء سیستم قبلی بود و جایگاه پریوس را به عنوان یک خودروی کم مصرف بیشتر تثبیت کرد.

تویوتا پریوس یک پلاگین هیبریدی نبود. بسته به موقعیت، با برق، بنزین یا هر دو به طور همزمان کار می کرد. این موتور هیبریدی ۷۸ اسب بخار قدرت و ۱۱۵ نیوتن متر گشتاور تولید می کرد و حداکثر سرعت آن ۱۷۰ کیلومتر در ساعت بود.

نسل سوم – ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱

مدل نسل سوم تویوتا پریوس از بدنه بزرگتری نسبت به مدل های قبلی برخوردار بود. موتور THS نیز از ۱.۶ لیتر به ۱.۸ لیتر ارتقا یافته است. تمرکز تویوتا بر بهبود ظاهر خودروهای هیبریدی در نسل سوم دیده شد.

نسل سوم شامل مونروف با پنل های خورشیدی برای خنک کردن کابین بود و نمایشگر هدآپ تجربه راننده را افزایش می داد. این وسیله نقلیه فضای داخلی کافی داشت و با تا کردن صندلی‌های عقب می‌توان فضای ذخیره‌سازی پشتی را افزایش داد. علاوه بر این، موتور الکتریکی برد قابل توجهی در حدود ۱.۶ کیلومتر را ارائه می دهد.

نسل سوم (فیس لیفت) – ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶

تاریخچه تویوتا پریوس شاهد بود که نسل سوم طراحی‌های مجددی دریافت کرد تا این خودرو برای توده‌ها جذاب‌تر شود. نوع سه جعبه فراموش شد و نقطه بالایی بالای سر راننده باقی ماند.

این خودرو همچنین دارای سیستم‌های کروز کنترل فعال و مانیتور Eco-Drive برای تجربه رانندگی بهتر است. علاوه بر این، یک ردیاب لمسی معرفی شد که محل انگشتان را بر روی دکمه‌های فرمان نشان می‌داد بدون اینکه راننده چشم‌های خود را از جاده بردارد.

نسل چهارم – ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸

برای نسل چهارم، مدل های تویوتا پریوس برخی از ارتقاء فناوری عمده را دریافت کردند. با نصب TNGA (معماری جهانی جدید تویوتا)، خریداران از مزایای مرکز ثقل پایین تر استفاده کردند.

نسل جدید پشتی بلند و بینی بسیار تیز داشت. طراحی جدید دید بهتری را برای راننده فراهم می کرد و صندوق عقب بزرگ فضای بار کافی را تضمین می کرد.

نسل چهارم (فیس لیفت) – ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲

برای مدل ۲۰۱۸، تاریخچه پریوس شاهد بازطراحی مدل و اضافه شدن برخی ویژگی‌های اضافی بود. بزرگترین تغییر، معرفی سیستم های الکترونیکی تمام چرخ متحرک بود. چرخ های جلو توسط موتور بنزینی و الکتریکی نیرو می گرفتند در حالی که چرخ های عقب نیروی خود را از یک موتور بدون آهنربا دریافت می کردند.

تمام مدل های نسل چهارم تویوتا پریوس با Toyota Safety Sense P عرضه شدند که عابران پیاده و وسایل نقلیه را شناسایی می کرد. علاوه بر این، صفحه نمایش ۴.۲ اینچی چند اطلاعاتی وضعیت ناوبری، سرعت سنج و نشانگر هیبریدی را نشان می دهد.

نسل پنجم ۲۰۲۲ تا کنون

نسل پنجم بزرگترین تغییرات را برای خودروی هیبریدی دریافت کرد. مدل ۲۰۲۳ ظاهر شیک تری دارد که با خودروهای اسپرت مطابقت دارد. موتور ۲.۰ لیتری اتکینسون همراه با یک موتور الکتریکی ۱۹۴ اسب بخار نیرو تولید می کند.

صفحه نمایش اطلاعات سرگرمی ۱۲.۳ از ویژگی های پیشرفته ای مانند Apple CarPlay و Android Auto پشتیبانی می کند .

این همه چیز در مورد تاریخ تویوتا پریوس بود. همه این مدل‌های تویوتا پریوس که بر اساس سال‌ها فهرست شده‌اند، نشان می‌دهند که این خودرو چگونه با پیشرفت فناوری تکامل یافته است. این خودرو دارای امتیاز اولین خودروی هیبریدی تولید انبوه در جهان است. شالوده نسل بعدی خودروهای هیبریدی را گذاشت و با عرضه نسل پنجم، می توان انتظارات بزرگی از این خودروی نمادین داشت.

×

پشتیبانی اجاره خودرو آلفا

× سوالی دارید؟