معنی و تاریخچه لوگوی تویوتا

تویوتا، یک خودروساز مشهور ژاپنی، مترادف با دوام و قابلیت اطمینان است. با این اوصاف، استراتژی‌های طراحی و توسعه خوش‌ساخت آن، برچسب‌های معروف خودروی آن مانند « فراتر از برتری » و « کامل را لمس کنید » را برآورده می‌کند. تویوتا از زمان آغاز به کار خود، تولید خودروهای لوکس و غیر لوکس را در سطح جهانی گسترش داده است.

سه بیضی به نمایندگی از تویوتا بسیار محبوب هستند. این برند با یک لوگوی عالی و مختصر نشان دهنده حضور جهانی و جامعه آن است. با این حال، لوگوی تویوتا تا به امروز تغییرات زیادی در طراحی داشته است. این لوگو در طول سال ها تکامل یافته است، بیایید تاریخچه لوگوی کامل محبوب ترین مارک خودروهای دست دوم ژاپنی در ایران را بررسی کنیم .

شما میتوانید با کلیک روی دکمه زیر به ماشین های اجاره ای تویوتا دسترسی داشته باشید.

اجاره خودرو تویوتا

معنی و تاریخچه لوگوی تویوتا

واقعیتی که در مورد تویوتا خیلی ها با آن آشنا نیستند این است که نام اصلی این شرکت ‘Toyoda’ برگرفته از نام موسس آن است. با این حال، در سال ۱۹۳۶ زمانی که این برند خودرو مسابقه ای برای طراحی لوگو برای لوگوی جدید تویوتا برگزار کرد، به تویوتا تغییر یافت.

لوگوی فعلی تویوتا سه بیضی دارد اما آیا می دانید معنی آن چیست؟ لوگوی تویوتا معنادار است. بیضی های داخلی که روی هم قرار گرفته اند، رابطه متقابل، قابل اعتماد و سودمند بین مشتری و شرکت را نشان می دهند. علاوه بر این، بیضی های روی هم یک T را برای حرف اول تویوتا تشکیل می دهند و بیضی بیرونی نشان دهنده حضور جهانی این برند است.

بیایید تکامل لوگوی تویوتا را در طول سال‌ها درک کنیم تا یک نمایش گرافیکی کامل از فرهنگ و ارزش‌های اصلی برند پیدا کنیم.

۱۹۳۵: طراحی اولیه

زمانی که تویوتا شروع به تولید وسایل نقلیه کرد، اولین لوگو کاملاً ساده بود که شکلی شبیه به الماس نشان می داد که دوام و سادگی را نشان می داد. از فونت Sans-serif برای نمایش نام شرکت، تویودا با حروف بزرگ استفاده شده است. همچنین رنگ لوگو قرمز و مشکی بود. رنگ قرمز نماد شور و شوق است و همچنین با فرهنگ ژاپنی مرتبط بود در حالی که مشکی برای ظرافت این برند بود.

بلافاصله پس از اولین لوگوی تویوتا، نام این شرکت از تویودا به تویوتا تغییر کرد. به لطف مسابقه لوگو، برند خودرو لوگوی جدید را انتخاب کرد. در این لوگو، حروف کاتاکانای ژاپنی در اطراف نماد جامعه و کامل بودن است. علاوه بر این، دایره قرمز به پرچم ژاپن و خورشید اشاره دارد.

۱۹۵۸-۱۹۸۹: یک طراحی ساده

در سال ۱۹۵۸، تویوتا لوگوی ساده ای را برای بازار آمریکا معرفی کرد. لوگو یک متن ساده از نام شرکت با رنگ مشکی بود. علاوه بر این، فونت متن مشابه Times New Roman بود.

فونت لوگوی تویوتا در سال ۱۹۶۹ تغییر کرد. این بار فونت شبیه به Hyper Sans Heavy بود و فاصله بین حروف باریک شد. در دهه ۱۹۷۰، پالت رنگ از سیاه به قرمز و سفید با خطوط متعادل تر تغییر کرد. فونت لوگو شبیه به فونت Sans-Serif بود. این لوگو دارای متن پررنگ بود و تا امروز با سه بیضی روی هم تداخل دارد.

۱۹۸۹-۲۰۱۹: یک طراحی جدید

همانطور که در بالا ذکر شد، نماد سه بیضی دارای چندین معانی است که یکی از بارزترین آنها این است که از هر حرف نام شرکت تشکیل شده است. معنای دیگر اعتماد جهانی است که شعار خودروی معروف خود ” انتخاب اعتماد ” را کاملاً نشان می دهد. این لوگو نام شرکت را در سمت راست نشان نمادین خود داشت. همانطور که گفته شد، فونت شبیه به لوگوی قبلی بود.

در سال ۲۰۰۵، تغییرات جزئی در طراحی لوگو ایجاد شد. سه بیضی به شکل سه بعدی بودند که نام شرکت در زیر آمده بود. این یک طراحی مجدد مشهور از لوگوی تویوتا و نشان سه بعدی به رنگ نقره ای گرادیان بود که در مدل های تویوتا به چشم می خورد.

در سال ۲۰۱۹، لوگو بازطراحی دیگری را تجربه کرد. این نشان در یک مستطیل قرمز با حروف در سمت راست آن قرار داده شد. اگرچه فونت آن مانند نسخه های قبلی لوگو بود، اما با اضافه شدن رنگ قرمز، لوگو شیک تر به نظر می رسید.

۲۰۲۰: تجدید طراحی

طراحی لوگوی فعلی تویوتا تنها دارای نشان آن به صورت تک رنگ است و قسمت متن را حذف می کند. علاوه بر این، خطوط بیضی بدون تغییر در اختصار لوگو دوباره تعریف شد.

نشان های تویوتا

در سال های قبل، تویوتا از دو نوع نشان، یکی برای اتومبیل و دیگری برای کامیون استفاده می کرد. نشان مورد استفاده روی خودروها دارای علامت کانجی بود که بال آن نشان دهنده سرعت بود. علاوه بر این، نشان کامیون با علامت کانجی همراه با سر ببر و بدن کپور نشان دهنده شهری بود که در آن منشا گرفته بود.

با این حال، لوگوی سه بیضی فعلی خودرو تویوتا از سال ۱۹۸۹ به یک نشان رسمی تبدیل شده است. به عنوان مثال، آرم Toyota Crown متفاوت است زیرا نشان دهنده یک تاج است. تویوتا در تمام مدل های کراون از یک نشان استفاده کرده است.

×

پشتیبانی اجاره خودرو آلفا

× سوالی دارید؟