قرارداد اجاره خودرو

قرارداد اجاره خودرو نوع قراردادی است که در زمان اجاره خودرو منعقد می شود. قراردادی که توسط شرکت اجاره خودرو تنظیم می شود توسط شخصی که می خواهد ماشین اجاره کند و شرکت اجاره ای انجام می دهد. این یک نوع توافق است که به منظور تضمین امنیت و انجام اقدامات احتیاطی لازم در هر شرایط نامطلوب نوشته می شود. شرکت اجاره باید این قرارداد را در سود اجاره کوتاه مدت و بلند مدت خودرو ببندد. خودروهایی که با رعایت انواع احتیاط ها برای تردد مناسب هستند در محدوده قرارداد مشمول تردد می شوند. در مورد تاریخ تحویل، نام، نام خانوادگی، اطلاعات، هزینه های اجاره، مطالب مختلفی در قرارداد وجود دارد. قرارداد اجاره ماشین برای تحقق امن تر و دقیق تر اجاره ماشین مهم است.

در قرارداد اجاره خودرو چه مواردی ذکر می شود؟

اهمیت قرارداد اجاره خودرو شامل اسنادی است که در تامین امنیت فرد موفق باشد. قراردادی که بر روی تمام موضوعات از جمله مدت زمانی که قرار است وسیله نقلیه برای شخص اجاره شود و زمان تحویل انجام شود، توسط هر دو طرف انجام می شود. برای اجاره های بلندمدت و کوتاه مدت، باید قرارداد اجاره ماشین امضا شود. قرارداد اجاره نیز در مرحله تکمیل تراکنش های اجاره خودرو به صورت شخصی یا سازمانی مورد نیاز است. سند امضا شده هر دو طرف را ملزم به رعایت شرایط خاصی می کند.

انتخاب خودرو و جزئیات آن

مالک بدین وسیله موافقت می کند که یک خودرو سواری،مسافربری و… به شرح زیر را به اجاره کننده اجاره دهد:

نام خودرو: ………………
مدل خودرو: ………………
سال تولید: ………………
رنگ بدنه: ………………
جزئیات(آسیب دیدگی ها و..) ………………

مدت اجاره

مدت این قرارداد اجاره خودرو از تاریخ و ساعت تحویل خودرو همانطور که دقیقاً بالای خط امضا در پایین این قرارداد مشخص شده است تا بازگشت خودرو به مالک و تکمیل کلیه شرایط این قرارداد توسط هر دو طرف ادامه دارد.

تاریخ شروع اجاره: ………………
تاریخ پایان اجاره: ………………

دامنه اجاره

اجاره‌دهنده از وسیله نقلیه اجاره‌ای فقط برای استفاده شخصی یا تجاری معمولی استفاده می‌کند و وسیله نقلیه اجاره‌ای را فقط در جاده‌ها و پارکینگ‌هایی که به درستی نگهداری می‌شوند کار می‌کند.مستاجر تمام قوانین مربوط به داشتن مجوز برای راه اندازی وسیله نقلیه و مربوط به بهره برداری از وسایل نقلیه موتوری را رعایت می کند. مستاجر محدودیت مکان وسیله نقلیه را نمی گیرد.

اجاره‌دهنده به هیچ شخص دیگری اجازه نمی‌دهد تا وسیله نقلیه اجاره‌ای را اداره کند، مگر اینکه در اینجا نام ذکر شده باشد:

اپراتور اصلی وسیله نقلیه: ………………
اپراتور خودروی اضافی: ………………
اپراتور خودرو اضافی: ………………

مسافت پیومده شده

مسافت پیموده شده خودروی اجاره ای مسافت پیموده شده در زمان شروع این قرارداد اجاره خودرو است. مسافت پیموده شده در وسیله نقلیه محدود خواهد شد هر مسافت پیموده شده در وسیله نقلیه بیش از این محدودیت مشمول یک مازاد مسافت پیموده شده به ازای هر مایل خواهد بود .

هزینه های اجاره

اجاره‌دهنده برای استفاده از وسیله نقلیه اجاره‌ای به شرح زیر هزینه‌های اجاره را به مالک پرداخت می‌کند:

هزینه پایه: ………………
هزینه سوخت: ………………
هزینه مسافت پیموده شده: ………………
هزینه تصادفات: ………………

سپرده تضمینی

مستاجر ملزم خواهد بود که یک سپرده تضمینی به مبلغ تومان (“سپرده امنیتی”) به مالک ارائه دهد تا در صورت مفقود شدن یا آسیب رساندن به وسیله نقلیه اجاره ای در طول مدت این قرارداد استفاده شود. مالک می تواند به جای جمع آوری سپرده امنیتی، کارت اعتباری را به همان میزان نگه دارد. در صورت آسیب رساندن به خودروی اجاره‌ای، مالک این سپرده تضمینی را برای پرداخت هزینه‌های تعمیرات یا تعویض ضروری اعمال می‌کند. در صورتی که هزینه تعمیر یا تعویض آسیب وارد شده به وسیله نقلیه اجاره ای بیش از مبلغ سپرده تضمینی باشد، مستاجر مسئول پرداخت مانده این هزینه به مالک خواهد بود.

بیمه

اجاره‌دهنده باید مدرک بیمه‌ای را به مالک ارائه کند که خسارت وارده به خودروی اجاره‌ای را در زمان امضای این قرارداد اجاره خودرو و همچنین آسیب‌های جانی به اجاره‌دهنده، مسافران خودروی اجاره‌ای و سایر افراد یا اموال را پوشش دهد. اگر وسیله نقلیه اجاره‌ای در زمانی که در اختیار اجاره‌دهنده است آسیب ببیند یا از بین برود، اجاره‌گر موافقت می‌کند که کسر بیمه مورد نیاز را بپردازد و همچنین تمام حقوق جمع‌آوری درآمدهای بیمه را به مالک واگذار کند.

غرامت

اجاره‌دهنده موافقت می‌کند که در طول مدت این قرارداد اجاره خودرو، خسارت، آسیب یا اقدامات قانونی علیه مالک را در نتیجه کار یا استفاده اجاره‌کننده از وسیله نقلیه اجاره‌ای، جبران کند، از او دفاع کند و بی‌ضرر نگه دارد. این شامل هر گونه هزینه وکالتی است که لزوماً برای این اهداف متحمل شده است. همچنین اجاره‌دهنده برای هر گونه بلیط پارکینگ، تخلفات جابجایی یا سایر استنادات دریافتی هنگام در اختیار داشتن وسیله نقلیه اجاره‌ای، پرداخت خواهد کرد.

قرارداد اجاره خودرو

نمایندگی ها و ضمانت نامه ها

مالک نشان می دهد و تضمین می کند که طبق اطلاع مالک، خودروی اجاره ای در شرایط خوبی است و برای کار عادی وسیله نقلیه ایمن است.اجاره‌دهنده نشان می‌دهد و تضمین می‌کند که اجاره‌کننده طبق قوانین این حوزه قضایی به‌طور قانونی حق بهره‌برداری از وسیله نقلیه موتوری را دارد و آن را برخلاف هیچ‌کدام از قوانین، یا به روشی سهل‌انگیز یا غیرقانونی به کار نمی‌برد.به اجاره‌دهنده فرصت داده شده است تا خودروی اجاره‌ای را قبل از در اختیار گرفتن آن بررسی کند، و پس از این بازرسی، از آسیبی که روی وسیله نقلیه وجود دارد غیر از آنچه در سند خسارت موجود جداگانه ذکر شده است، آگاه نیست.

حوزه قضایی و محل برگزاری

در صورت بروز هر گونه اختلاف بر سر این قرارداد، این قرارداد اجاره خودرو توسط قوانین تفسیر خواهد شد و هرگونه دعوی یا داوری باید در منطقه مربوطه اگر هر بخشی از این توافقنامه توسط دادگاه صالح غیرقابل اجرا تشخیص داده شود، باقیمانده توافق همچنان دارای قدرت و اثر کامل خواهد بود.

توافق کامل

این قرارداد اجاره خودرو، کل توافق نامه بین طرفین را با توجه به این ترتیب اجاره تشکیل می دهد. هیچ تغییری در این توافقنامه نمی تواند اعمال شود مگر اینکه به صورت کتبی توسط هر دو طرف امضا شود. هر گونه اطلاعیه ای که باید به طرف مقابل داده شود به اطلاعات تماس زیر ارسال می شود.

مزایای قرارداد اجاره ماشین

عقد قرارداد اجاره خودرو یک سند اجاره ای است که تضمین می کند موارد مختلفی مانند تعیین شرایط اجاره و زمان تحویل توسط شخصی که می خواهد ماشین را اجاره کند تکمیل می شود و طبق قوانین داخل انجام می شود. محدوده قرارداد شما باید از قرارداد اجاره ماشینی که در طول اجاره منعقد می شود مطلع شوید و قراردادی ببندید که حقوق شما را تضمین کند. سند ارائه شده توسط شرکت اجاره کننده باید در مرحله اجاره به طور کامل خوانده شود.

در قرارداد اجاره به مواردی از جمله تاریخ تحویل خودرو، مدت زمان ماندگاری آن در اختیار شخص، میزان جریمه خودروی تحویلی پس از مدت زمان بازگشت و اینکه شخصی که خودرو را اجاره کرده است، توجه می شود. وسیله نقلیه در حین توقف خودرو هر گونه حادثه رانندگی را تجربه کرده است. عدم انعقاد قرارداد اجاره خودرو باعث می شود که فرد حق قانونی سودآوری نسبت به مشکلی که پیش خواهد آمد نداشته باشد. به همین دلیل سندی است که باید هنگام اجاره خودرو امضا شود.

قرارداد اجاره خودرو نیز دارای ماهیت شواهد است. این یک قرارداد مهم به منظور تامین حقوقی حق شخص در صورت بروز حادثه و خسارت است. صدور سند کتبی بین شرکت اجاره کننده و شخصی که می خواهد وسیله نقلیه را اجاره کند الزامی است. قرارداد اجاره امضا می شود تا تعهدات و حقوق قانونی برای طرفین مشخص شود. تحویل خودرو پس از تایید درخواست و امضای قرارداد انجام می شود. افرادی که وسیله نقلیه اجاره می کنند نیز باید توجه داشته باشند که خودروها را در مدت زمان تعیین شده تحویل دهند در غیر این صورت جریمه خواهند پرداخت.

سوالات متداول

قرارداد اجاره خودرو

قرارداد اجاره خودرو چیست؟

قرارداد اجاره خودرو یک سند قانونی است که بین مالک وسیله نقلیه و شخصی که وسیله نقلیه را اجاره می کند تنظیم می شود. معمولاً شرایطی را در مورد مدت اجاره، مسافت پیموده شده، پرداخت، سوخت، وضعیت وسیله نقلیه و غیره تعیین می کند.

چگونه قرارداد اجاره خودرو بنویسم؟

هر قرارداد اجاره باید دارای چند جزئیات مهم باشد، مانند نام طرفین، مدت اجاره، محدوده استفاده، هزینه، مسافت پیموده شده، بیمه، غرامت و غیره. الگوهای بسیاری به صورت آنلاین موجود است که می توانید برای مقایسه از آنها قرض بگیرید. .

خودرو در چه مواردی استفاده میشود؟

شما به عنوان مالک خودرو باید دلیل این را بدانید که چرا شخص خودرو را اجاره می کند یا قصد استفاده از آن را دارد. شرایط خود را در مورد اینکه خودرو طبق قانون باید برای چه مواردی استفاده شود را در قالب قرارداد اجاره خودرو خود درج کنید. این به این دلیل است که فرد ممکن است اتومبیل شما را برای استفاده مجرمانه یا حمل مواد مخدر اجاره کند.

علاوه بر این، برخی ممکن است اتومبیل شما را برای اجاره فرعی نیز اجاره کنند. بنابراین، شما باید به وضوح در قرارداد ذکر کنید که ماشین برای اجاره فرعی نیست تا زمانی که توافق دوجانبه برای آن هدف وجود داشته باشد. به خاطر داشته باشید که با توجه به مکان هایی که مشتری شما قصد بازدید از آن را دارد، منطقه جغرافیایی را تعیین کنید که ماشین شما نباید از آن فراتر رود. فرم باید شامل اطلاعات زیر باشد؛

  • شخص اجاره کننده
  • راننده (اگر مستاجر راننده داشته باشد)
  • هر راننده اضافی
  • شماره گواهینامه رانندگی اپراتور وسیله نقلیه

چه عواملی شما را از اجاره خودرو محروم می کند؟

در اینجا عواملی وجود دارد که شما را از اجاره خودرو محروم می کند.

مجوز نامعتبر

در صورتی که گواهینامه شما تمدید نشود یا منقضی شده باشد یا به حالت تعلیق درآمده باشد، یک شرکت کرایه اتومبیل یا یک فرد ممکن است خدماتی را ارائه ندهد. لازم است قبل از اجاره خودرو مطمئن شوید که گواهینامه رانندگی شما معتبر است. اگر مجوز شما منقضی شده یا به حالت تعلیق درآمده است، ابتدا این مشکل را با مقامات حل کنید.

رانندگی بی پروا

در صورتی که سابقه رانندگی بی احتیاطی در جاده ها را داشته باشید، واجد شرایط اجاره خودرو نخواهید بود. همیشه ماشین خود را به خوبی برانید تا از چنین ناامیدی جلوگیری کنید و همچنین هنگام رانندگی مراقب باشید.

تصادفات

اگر ارائه دهنده خدمات کرایه اتومبیل در سوابق شما چندین گزارش تصادف بیابد، می تواند خدمات خود را به شما رد کند.

مستی و سوء مصرف مواد

در زمان کرایه ماشین، اگر مست و مست هستید، ارائه‌دهنده خدمات کرایه خودرو ممکن است اجاره شما را رد کند. در حین رانندگی، قانون از شما می خواهد که هوشیار باشید، بنابراین خود را از مصرف بیش از حد الکل و سوء استفاده از مواد مخدر دور نگه دارید.

قبل از امضای قرارداد، چه مواردی را بررسی کنیم؟

قرارداد اجاره خودرو

قبل از امضای قرارداد باید موارد زیر را بررسی کنید و سپس آنها را علامت بزنید.

چرخ زاپاس

طبق قانون، هر وسیله نقلیه ای یک چرخ زاپاس دارد که در صورت پنچری یا ترکیدن لاستیک مفید خواهد بود. مالک می تواند درخواست جایگزینی کند.

آچار چرخ و جک

زمانی که نیاز به تعویض چرخ دارید، بدون آچار چرخ و جک زمان سختی خواهید داشت. علاوه بر این، هنگامی که وسیله نقلیه را برمی گردانید، مالک می تواند از شما پول بگیرد.

روغن موتور و روغن ترمز

برای بررسی اینکه آیا روغن در سطح مناسبی است یا خیر، از چوب عمیق استفاده کنید. همچنین سطح روغن ترمز را بررسی کنید.

سیستم خنک کننده

اطمینان حاصل کنید که سیستم خنک کننده خودرو باید به خوبی با آب و مایع خنک کننده تامین شود.

آج چرخ ها

برای اینکه در هنگام رانندگی چسبندگی خوبی داشته باشید، مطمئن شوید که آج ها باید اندازه مناسبی داشته باشند.

فرمان

اگر می خواهید رانندگی راحت داشته باشید، مطمئن شوید که فرمان باید قدرت کافی داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: قوانین و شرایط اجاره خودرو

×

پشتیبانی اجاره خودرو آلفا

× سوالی دارید؟