15 مورد از جاهای دیدنی ارومیه

ارومیه بزرگترین شهر استان آذربایجان غربی ایران است. ارومیه در ارتفاع ۱۳۳۰ متری از سطح دریا و در کنار رودخانه شهر چای (رودخانه شهر) در دشت ارومیه قرار دارد. دریاچه ارومیه یکی از بزرگترین دریاچه های نمک جهان در شرق این شهر و منطقه کوهستانی مرزی ترکیه در غرب آن قرار دارد. ارومیه دهمین شهر پرجمعیت ایران است. در این مقاله”۱۵ مورد از جاهای دیدنی ارومیه” قصد داریم مکان های دیدنی شهر زیبای ارومیه را معرفی کنیم… همراه ما باشید.

ساکنان این شهر عمدتا آذربایجانی هستند و اقلیت هایی از کردها، ارمنی ها و آشوری ها و همچنین زبان رسمی ایران، فارسی است. این شهر مرکز تجارت یک منطقه کشاورزی حاصلخیز است که در آن میوه ها (به ویژه سیب و انگور) و تنباکو کشت می شود.
ابتدا باید به تاریخ مسیحیت در ارومیه ایران اشاره کرد. بسیار، و پیچیده ترین حفظ شده است. به خصوص در بسیاری از کلیساها و کلیساهای جامع دیده می شود.

در سال ۲۰۰۰ قبل از میلاد در دشت ارومیه روستاهایی وجود داشت که تمدن آنها تحت تأثیر پادشاهی وان بود. کاوش‌های ویرانه‌های باستانی نزدیک ارومیه به کشف ظروفی انجامید که مربوط به قرن بیستم قبل از میلاد است.

دریاچه ها و برکه ها

 • پارک طبیعی دریاچه ارومیه
 • دریاچه حسنلو
 • دریاچه مارمیشو
 • سد شهرچای
 • جزایر دریاچه ارومیه

مرداب ها

 • هفت آباد
 • سول دوکل
 • دانا بوگان
 • علی پانچسی
 • ایستی سو

پارک ها

 • پارک ساعت (پارک ساعت)
 • پارک جنگلی (پارک جنگل)
 • الار باگی (باغ مردم)
 • پارک شهر (پارک شهر)
 • پارک ساحلی (پارک کنار رودخانه)
 • پارک شقایق
 • پارک الغدیر
 • پارک توخم‌مرغی (بیضی).
 • پارک قائم

روستاهای ساحلی توریستی

 • چیچست
 • باری
 • فانوس
 • Sier
 • باند
 • خوشاکو

جاذبه های چشم انداز

 • دره قاسملو
 • جزیره کاظم داشی در دریاچه ارومیه
 • روستای کاشتیبان
 • روستای امامزاده
 • منطقه سیلوانا
 • راشکان به داش آقول
 • نازلو
 • دالامپر
 • جزیره کبودان

برای گشت و گذار در شهر بزرگ ارومیه بهتر است که حتما ماشین داشته باشید… شما می توانید از طریق دکلمه زیر به ماشین های اجاره ای ارومیه دسترسی پیدا کنید.

اجاره خودرو در ارومیه

مسجد جامع ارومیه - ارومیه
مسجد جامع ارومیه که با نام مسجد رضائیه نیز شناخته می شود، مسجد جامع جماعت ارومیه در ایران است. این مسجد در بافت قدیمی شهر قرار دارد و در قرن سیزدهم در دوران ایلخانان ساخته شده است.
مسجد جامع یکی از شاهکارهای معماری محسوب می شود که قدمت آن به صدها سال پیش باز می گردد.
مسجد جامع ارومیه که در بافت قدیمی شهر قرار دارد در قرن سیزدهم میلادی ساخته شده است. اما برخی معتقدند که قبل از دوران اسلامی، آتشکده بوده است.
باستان شناسانی که ساختار معماری مسجد را مطالعه کرده اند معتقدند که قدمت گنبد آن به دوران سلجوقیان (قرن یازدهم) برمی گردد. در این میان اسناد تاریخی و جغرافیایی مربوط به قرن دهم وجود دارد که نام مسجد در آنها ذکر شده است. از این رو برخی از محققان این مسجد را متعلق به دوران پیش از سلجوقیان می دانند. اما تاریخ نوشته شده بر روی محراب مسجد سال ۱۲۵۶ را نشان می دهد که مصادف با زمان حاکمان ایلخانان است.

آدرس: ایران، استان آذربایجان غربی، ارومیه، خیابان امام، مجاورت بازار ارومیه

مسجد سردار - کرج
این مسجد در زمان قاجار توسط عبدالصمد خان، جد عظیم السلطنه سردار ساخته شده است. ساعت بزرگی را روی دروازه ورودی آن نصب کرد. به همین دلیل به مسجد ساعتلو معروف شده است زیرا در زبان فارسی ساعت به معنای ساعت است. این مسجد شامل دو بخش مجزا است که بخش اصلی و مهم آن تالار بزرگ آن است.
گنبد این مسجد بر روی دوازده ستون سنگی هشت ضلعی نصب شده است. قسمت های بالایی ستون ها با کنده کاری های دستی عالی طراحی شده اند. تالار کوچک دقیقاً در انتهای تالار اصلی قرار دارد که آن ها توسط دروازه به هم متصل شده اند.
تمام مصالح به کار رفته در این بنا فقط آجر در ابعاد ۵*۲۲*۲۰ سانتی متر و گچ ملات می باشد. از دیگر طرح‌ها و زیبایی‌های این مسجد، کاشی‌های رنگین کمانی است که با رنگ‌های آبی، صورتی، سبز، سفید و قهوه‌ای طراحی شده و در یکی از حاشیه‌های اطراف مهراب، آیه‌الکرسی نوشته شده است. این مسجد در سال ۱۳۳۰ (هجری قمری) تعمیر شده است.

آدرس : ایران، استان آذربایجان غربی، ارومیه، خیابان امام خمینی ارومیه، امتداد راسته غلام خان

دریاچه ارومیه - ارومیه
دریاچه ارومیه یک دریاچه نمک اندورهیک در ایران است. این دریاچه بین استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی در ایران و در غرب بخش جنوبی دریای خزر قرار دارد. این دریاچه در بزرگترین وسعت خود، بزرگترین دریاچه خاورمیانه و ششمین دریاچه بزرگ آب شور روی زمین بود، با مساحت تقریباً ۵۲۰۰ کیلومتر مربع (۲۰۰۰ مایل مربع)، طول ۱۴۰ کیلومتر (۸۷ مایل) و عرض. ۵۵ کیلومتر (۳۴ مایل) و حداکثر عمق ۱۶ متر (۵۲ فوت). این دریاچه به دلیل سدسازی رودخانه‌هایی که به آن می‌ریزند و پمپاژ آب‌های زیرزمینی از اطراف آن به ۱۰ درصد از اندازه سابق خود کوچک شده است.
دریاچه ارومیه به همراه تقریباً ۱۰۲ جزیره آن به عنوان پارک ملی توسط اداره محیط زیست ایران حفاظت می شود.
این دریاچه مرکز پادشاهی Mannaean بود. یک سکونتگاه بالقوه مانایی که با تپه خرابه حسنلو نشان داده شده است، در ضلع جنوبی دریاچه بود. Mannae توسط Matiani یا Matieni، یک قوم ایرانی که با نام‌های مختلف سکایی، ساکا، سرماتی یا سیمری شناخته می‌شوند، تسخیر شد. مشخص نیست که دریاچه نام خود را از مردم گرفته است یا مردم از دریاچه، اما این کشور به نام Matiene یا Matiane نامیده شد و نام لاتین آن را به دریاچه داد.

آدرس: ایران، استان آذربایجان غربی، ۲۰ کیلومتری ارومیه 

 
جزیره اشک - ارومیه

جزیره ASHK در جنوب جزیره کبودان و ۴۰ کیلومتری آن قرار دارد. از بندر گلمان خانه. این جزیره دارای چشمه آب شیرین است و زیستگاه طبیعی برای پرندگان ساکن و مهاجر فراهم می کند. یکی از نادرترین گونه های حیات وحش که به نام «آهو ایرانی دنباله دار» شناخته می شود در اینجا یافت می شود.

مساحت این جزیره ۲۱۱۵ هکتار است و پوشش گیاهی آن مشابه جزیره کبودان است.

آدرس: آذربایجان غربی، ارومیه٬ قسمت جنوبی کبودان، ۴۰ کیلومتری بندر گلمانخانه

 
بازار تاریخی - ارومیه

ارومیه به دارالنشاط، پاریس ایران، شهر آب، شهر ادیان و اقوام شهرت دارد. این شهر قدمتی ۳۰۰۰ ساله دارد. جاذبه های گردشگری ارومیه در دو حوزه تاریخی و طبیعی وجود دارد:

 • دریاچه ارومیه، دریاچه سد شهرچای، دریاچه مارمیشو، آبشار شمالکان، آبشار سلوک از جاذبه های طبیعی ارومیه هستند.
 • مسجد جمعه ارومیه، سرای عمومی، خانه انصاری، شهرداری ارومیه و بازار ارومیه از جاذبه های تاریخی این شهر هستند.

آدرس: ایران، استان آذربایجان غربی، ارومیه، مابین خیابان امام و بعثت

 

سه گنبد - ارومیه
برج سه گنبد در کوچه ای منشعب از خیابان استاد برزگر در جنوب شرقی ارومیه واقع شده است .
این بنای تاریخی در جنوب شرقی ارومیه و تاریخ ۵۸۰ هجری قمری است. می توان به سه کتیبه به خط کوفی که بر درب ورودی نصب شده است اشاره کرد. این احتمال وجود دارد که برج آجری سگنبد در قرن ششم هجری قمری ساخته شده باشد.

آدرس: استان آذربایجان غربی، ارومیه، جانبازان، ۷

موزه ارومیه - ارومیه
موزه ارومیه یکی از بزرگ‌ترین گنجینه‌های تاریخی است که در سال ۱۳۴۶ افتتاح شد تا آثار دوران مختلف تاریخی را در خود جای دهد. در این موزه بیش از ۲۶ هزار اثر باستانی از هزاره هفتم قبل از میلاد تا دوره قاجار (۱۷۸۵-۱۹۲۵) به نمایش گذاشته شده است.
این موزه دارای سه لوح گرانبها به خط میخی اورارتویی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است که به نام‌های استیل کلیشین، استیل ماوانا و کتیبه محمود آباد شناخته می‌شوند. این موزه سالنی را به اقلامی با اهمیت مردم شناسی اختصاص داده است و همچنین قرآن های دست نویس، نسخه های خطی مذهبی و همچنین صنایع دستی و هنرهای سنتی شهر را به نمایش می گذارد.

آدرس: ایران، استان آذربایجان غربی، ارومیه، خیابان شهید بهشتی، روبروی بانک تجارت

بازار قدیم ارومیه - ارومیه
بازار تاریخی ارومیه یکی از آثار کمیاب به جا مانده از دوره صفویه است. این محیط پر جنب و جوش و عملکرد خود را ذخیره کرده است. معماری ساده در حالی که دارای انواع طاق و گنبد است، ویژگی مهم آن است. قدمت حمام باستانی بازار به دوره قاجار و زندیه می رسد.
بازاری که دریچه ای به گذشته است، ورود به آن، ورودی به دوران زند و قاجار است. در بافت قدیمی شهر ارومیه از مسجد جامع وارد بازار تاریخی می شویم. ورودی یکی از زیباترین معماری های ایران باستان است. پس از ورود به بازار اگر اطلاعات کمی از معماری داشته باشیم می توانیم به راحتی طعم و فرهنگ معماری آذری – ایرانی قاجار و زند این محل را ببینیم و از آن لذت ببریم. در واقع قدیمی ترین قسمت این بازار مربوط به دوره صفویه است. متأسفانه با ورود مدرنیته و عصر صنعتی به بازار، مقدار زیادی از آن تغییر کرده است، اما خوشبختانه به دلیل عظمت این بازار، همچنان می توان بازار قدیمی را دید و شور و شوق از زیبایی های آن بین عسگرآبادی امام زمان (عج) است. خیابان مهاباد و اقبال.
پلان کلی این میدان مانند مستطیل ناقص است و ۶۰ هزار متر مربع مساحت دارد. ۱۰۰۰ مغازه با کارکردهای مختلف، ۷ تیمچه و خانه قدیمی بزرگ و پنج سرویس بهداشتی، محوطه ای است که می توانیم آنها را در این بازار ببینیم. یکی از ویژگی های بارز معماری آن، مجموعه معماری ساده است، با وجود تفاوت هایی که در بازار به صورت طاق، فواره و گنبد می بینیم. در بازار انواع فنون هنری مانند کاشی کاری، گچبری، سنگ و درهای چوبی پربار قدیمی و در بازار دیده نمی شود، همه مصالح بذر از آجر انتخاب شده و اغلب حتی بدون گچ آجری ساده است.

آدرس: ایران، استان آذربایجان غربی، ارومیه، مابین خیابان امام و بعثت

دریاچه مارمیشو - ارومیه
دریاچه مارمیشو در شمال غرب ایران واقع شده است که به بهشت ​​گمشده شهرت یافته است، جایی که همگان با چشم اندازهای زیبای خیره کننده از جمله دریاچه خیره کننده در دل کوه مارمیشو شگفت زده می شوند و به همین دلیل است که به دلیل آرامش منحصر به فرد و محیط غنی آن، معجزه طبیعت نامیده می شود. عناصر باشکوه طبیعت را می توان در درختان و درختچه های منطقه مارمیشو در غرب ارومیه یافت .
منطقه مارمیشو در ۷۰ کیلومتری شمال غربی ارومیه در دره ای طولانی به وسعت ۱۸۴ کیلومتر مربع واقع شده است. مطالعه فلورستیک کلاسیک روش جمع آوری گیاهان در این منطقه بود. گیاهان جمع آوری شده با استفاده از روش تاکسونومی گیاهی و فلور مناسب به عنوان خانواده، جنس و گونه شناسایی و تعیین شدند. شکل زندگی گونه های گیاهی بر اساس روش Raunkiaer تعیین شد. نتایج نشان داد که در منطقه ۴۷ گونه درختی و درختچه ای متعلق به ۱۸ تیره وجود دارد. این گونه ها به صورت کوروتیپ هستند: ۲۹ گونه ایرانی- تورانی و ۱ گونه بومی Ulmus Boissieri GRUDZ بود.
 
آدرس: ایران، استان آذربایجان غربی، ۴۵ کیلومتری غرب ارومیه
شهر چای - ارومیه

آدرس: استان آذربایجان غربیارومیهاستان آذربایجان غربی، ارومیه، پل امامت

امامزاده برکشلو - ارومیه

این مقبره در روستایی در ۱۲ کیلومتری قرار دارد. از ارومیه و به دوره زندیه یا اوایل دوره قاجار می رسد. از نظر معماری این مقبره جالب توجه است.

آدرس:آذربایجان غربی – ارومیه – روستای برکشلو در ده کیلومتری شرق شهرستان

یخچال نه پله - ارومیه
یخچال نه پله در کنار چشمه‌ای کوچک به نام «دره چای» در محله‌ای قدیمی ارومیه به نام «عسگرخان» قرار دارد. Noh در کردی به معنای ۹ است. یخ‌خانه قبل از اینکه شهر به شکل کنونی گسترش یابد، مرتباً توسط مردم ارومیه برداشت می‌شد.
همچنین مراسم چهارشنبه سوری در کنار حوض کوچکی که در فاصله ۴۰ متری از محل سرازیر شدن آب چشمه به داخل یخ‌خانه برگزار می‌شد، برگزار می‌شد.

آدرس یخچال نه پله: آذربایجان غربی، ارومیه یخچال قدیمی دوقَوزپله، خیابان عسگر خان، محله قدیمی دوقَوزپله.

کلیسای مرسرکیس - ارومیه
کلیسای مارسرکیس یکی از بناهای سنگی استان است. سقف و تمام دیوارها به طرز ماهرانه و محکمی با سنگ هایی با اشکال نامنظم ساخته شده است.
این کلیسا در دامنه کوه در ۱۲ کیلومتری قرار دارد. غرب ارومیه . این کلیسا به دستور شیرین (همسر خسرو پرویز فرمانروای ساسانی) که از پیروان مسیحی بود ساخته شد.

آدرس: ایران، استان آذربایجان غربی، ۱۲ کیلومتری ارومیه، دامنه‌ی کوه سیر

کلیسای مریم مقدس - ارومیه
کلیسای مریم مقدس یک کلیسای باستانی آشوری است که در شهر ارومیه ، استان آذربایجان غربی، ایران واقع شده است. برخی از مورخان آن را دومین کلیسای قدیمی در جهان مسیحیت پس از کلیسای ولادت در بیت لحم در کرانه باختری می دانند.
بنای قدیمی فعلی کلیسا مربوط به دوره ساسانیان است و طراحی داخلی آن تلفیقی از معماری ساسانی و اشکانی است.
برخی از مورخان آشوری و مسیحی معتقدند که در ابتدا آتشکده ای بوده است که موبدان زرتشتی در آن به نیایش می پرداختند. در زمان تولد عیسی مسیح، سه کشیش ستاره درخشانی را مشاهده کردند که به سمت شرق حرکت می کرد. آنها آن را نشانه ای از انتظار تولد مسیح دانستند و برای ملاقات با او به اورشلیم سفر کردند. پس از بازگشت آنها آتشکده را به کلیسا تغییر می دهند. یک شاهزاده خانم چینی که در سال ۶۴۲ بعد از میلاد در بازسازی آن نقش داشته است، نام خود را بر روی سنگی بر روی دیوار کلیسا حک کرده است. مارکوپولو، جهانگرد معروف ایتالیایی نیز در بازدید خود از این کلیسا تعریف کرد.

آدرس: ایران، استان آذربایجان غربی، ارومیه، خیابان امام خمینی (ره)، خیابان خیام جنوبی، پشت کلیسای آنجلیک

ترگور - ارومیه
اگر طبیعت را دوست دارید، این منطقه خوب است. دور از شهر و به منطقه کوهستانی است. در زمستان مکانی برای اسکی وجود دارد یا زمانی که برف ها آب می شوند، می توانید به کوهستان بروید یا از یک پیک نیک در امتداد یکی از مناطق رودخانه لذت ببرید. مقصدی با مکان دقیق نیست. این بیشتر یک منطقه است.

آدرس:  استان آذربایجان غربی، شهرستان ارومیه، بخش سیلوانه، دهستان ترگور، روستای موانا

×

پشتیبانی اجاره خودرو آلفا

× سوالی دارید؟